Terapia poznawczo behawioralna stosowana przez specjalistów z CePoBe

Terapia poznawczo-behawioralna, czyli BCT jest rodzajem leczenia psychoterapeutycznego, które pomaga pacjentom zrozumieć myśli i uczucia wpływające na zachowania.

Terapia poznawczo behawioralna jest powszechnie stosowana przez CePoBe w Zielonej Górze w leczeniu szerokiego zakresu zaburzeń, w tym fobii, uzależnień, depresji i różnego rodzaju lęków. Terapia behawioralna poznawcza jest na ogół krótkotrwała i koncentruje się na pomocy klientom w radzeniu sobie z bardzo konkretnym problemem. W trakcie leczenia terapeutycznego ludzie uczą się, jak identyfikować i zmieniać destrukcyjne lub niepokojące wzorce myślowe, które mają negatywny wpływ na zachowanie i emocje

Jakie są tak na prawdę podstawy terapii poznawczo-behawioralnej?
Podstawową koncepcją terapii poznawczo behawioralnej jest to, że nasze myśli i uczucia odgrywają fundamentalną rolę w naszym zachowaniu. Na przykład osoba, która spędza dużo czasu myśląc o katastrofach lotniczych, wypadkach na pasach startowych i innych katastrofach lotniczych, może uniknąć podróży lotniczych. Celem terapii poznawczo-behawioralnej jest nauczenie pacjentów, że chociaż nie są w stanie kontrolować każdego aspektu otaczającego ich świata, mogą przejąć kontrolę nad tym, jak interpretują i radzą sobie z rzeczami w swoim otoczeniu.

Terapia poznawczo behawioralna stała się w ostatnich latach coraz bardziej popularna zarówno wśród konsumentów zdrowia psychicznego, jak i specjalistów leczenia. Ponieważ terapia poznawczo behawioralna stosowana przez CePoBe jest zwykle opcją leczenia krótkoterminowego, często jest bardziej przystępna cenowo niż niektóre inne rodzaje terapii. Terapia poznawczo behawioralna jest również wspierana empirycznie przez psychoterapeutów i wykazano, że skutecznie pomaga pacjentom przezwyciężyć różnorodne zachowania nieprzystosowane.